تیزر احکام اعتکاف | کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز

تیزر آموزش احکام اعتکاف

اعتکاف مانند همه عبادت‌ها باید با نیت و قصد قربت باشد.
جایز است معتکف هنگام نیت، شرط کند که اگر در اثنای اعتکاف برای او عذری پیش آید بتواند اعتکاف را برهم زند و از مسجد خارج شود، هر چند روز سوم اعتکاف باشد.

اعتکاف بدون روزه صحیح نیست ولی لازم نیست روزه برای اعتکاف باشد بلکه روزه قضای واجب یا مستحب برای خود معتکف یا به نیابتی از دیگری کافی است.

*مسافری که تصمیم به اعتکاف دارد اگر قصد اقامت ۱۰ روز کند یا نذر کرده باشد در سفر روزه بگیرد، جایز است در سفر معتکف شود ولی اگر قصد اقامت یا نذر روزه در سفر نکرده باشد روزه او در سفر صحیح نیست و با عدم صحت روزه اعتکاف صحیح نیست.
( آیت‌الله مکارم اصل نذر روزه را صحیح نمیدانند ولی اگر کسی نذر کرد احتیاط واجب دادند به روزه گرفتن)

*اعتکاف نباید کمتر از سه روز باشد و باید پی در پی باشد و رها کردن آن قبل از پایان روز دوم جایز است ولی اگر دو روز بماند ماندن روز سوم واجب می‌شود و و ماندن بیش از سه روز اشکال ندارد و محدود به حد معینی نیست اما پس از دو روز گذشت اعتکاف سومین روز واجب می‌شود.

*محاسبه سه روز اعتکاف از طلوع فجر روز اول تا مغرب روز سوم است

*اگر عمداً و از روی اختیار جز در موارد ضرورت از مسجد بیرون رود اعتکاف باطل می‌شود هرچند به دلیل ندانستن مسئله باشد.
اگر از روی فراموشی یا اجبار برای کارهای ضروری عقلی یا عرفی یا شرعی از مسجد بیرون رود، واجب باشد یا مستحب؛ دنیوی باشد یا اخروی، اعتکاف باطل نمی‌شود.

*اگر برای ضرورت ناچار شود از مسجد بیرون رود باید از تاخیرهای بی مورد مانند نشستن یا استراحت زیر سایه و مانند آن اجتناب کنند بیش از مقدار ضرورت بیرون از مسجد نماند.

مجادله و نزاع در امور دینی و دنیوی در صورتی که برای چیره شدن بر طرف مقابل و اظهار دانش و برتری باشد حرام است. اما اگر مجادله برای اظهار حق و برگرداندن طرف مقابل از اشتباه باشد اشکال ندارد.

حکم مسواک زدن با خمیر دندانی که بوی خوش دارد در حال اعتکاف چه حکمی دارد
مسواک زدن با آن مانع ندارد و آنچه حرام است بوییدن بوی خوش است. توجه کنید که بوییدن بوی خوش روزه را باطل نمی کند اما اعتکاف را باطل میکند

سوال: خرید شارژ تلفن همراه برای معتکف چه حکمی دارد؟
پاسخ جایز نیست مگر در حالت اضطرار و ضرورت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

لینک اشتراک گذاری مطلب فوق در شبکه های اجتماعی

مطالب مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x